wrz 262010
 

*** AKTUALIZACJA: 2010-10-03 – czytaj niżej ***

Dawno tu nic nie pisałem…
Ostatnio zacząłem budowę matrycy LED, składającej się z dwóch modułów 32×16, które będzie można ułożyć w prostokąt 64×13 lub kwadrat 32×32.

Budowa jest dość prosta – standardowa konstrukcja z szeregiem rejestrów przesuwnych z zatrzaskami połączonych z 8 wierzami multipleksowanymi na zmianę. Wyświetlacz tworzą matryce LED 8×8 (5mm) kupione niedawno na Allegro w dobrej cenie.

Jak dotąd złożyłem pierwszy moduł. Płytkę zaprojektowałem w Eagle’u i wykonałem metodą termotransferu. Pomimo swojego rozmiaru, wyszła bardzo dobrze – tym razem zamiast żelazka użyłem laminatora do dokumentów, który kupiłem niedawno w Lidlu za 49,99 ;-). Być może niedługo napiszę o tym więcej.

Wiercenie i lutowanie podstawek okazało się dość męczące – na płycie znajduje się około 600-700 otworów. Matryce umieściłem na podstawkach pod goldpiny – wchodzą dość ciężko, ale jeszcze się mieszczą. Całość jest niestety mało sztywna – następny moduł będzie na grubszym laminacie (1,6mm).

Całość jest sterowana przez mikrokontroler ATMega32 na mojej uniwersalnej płytce testowej. Docelowo animacja będzie przesyłana z komputera przez RS232 (COM lub adapter USB-RS232) w czasie rzeczywistym lub będzie ją można wgrać na stałe do sterownika. Aktualnie jest ona wkompilowana w program.

Panel prezentuje się następująco:


W rzeczywistości nie mieni się tak jak na filmie.

Aktualnie zabieram się za pisanie programu w C dla mikrokontrolera do odbioru danych z komputera oraz drugiego programu dla PC do obsługi wyświetlacza.
Oprócz tego do zrobienia został jeszcze projekt płytki sterownika oraz drugi panel.

Jak skończę projekt, opublikuje schematy \ layouty PCB oraz programy.

*** AKTUALIZACJA: 2010-10-03 ***

Projekt idzie do przodu – dzisiaj skończyłem pisać wstępną wersję programu do komunikacji z wyświetlaczem. Software posiada podstawowe możliwości – przewijanie tekstu w każdym kierunku, wyświetlanie monochromatycznych grafik BMP – jako animacja lub przewijany obraz statyczny. Ciekawym dodatkiem jest plugin do Winampa, który wyświetla na żywo analizator widma.

Sterownik matrycy komunikuje się z PCtem za pomocą RS232. Prędkość transmisji 115,2 kBaud\s w zupełności wystarczy do wyświetlania płynnej animacji, jak i do wyświetlania analizatora widma. Przy dwóch panelach 32×16 sterownik powinien uciągnąć 50-60 klatek\sek.

Demo #2 – tekst, grafika i spectrum analyzer:

Do zrobienia pozostał drugi panel, mniejsze poprawki w protokole transmisji i dodanie funkcji wyboru rozmiaru matrycy w sofcie dla PC (32×16 \ 64×16 \ 32×32). Niedługo opiszę dokładniej cały projekt.

  11 komentarzy to “W budowie: Matryca LED 64×16”

 1. good job my friend where hex and pcb? an free ?

 2. very nice project silent !
  I have question for you cause I am having a similar project like this one on my hand currently.

  The software that you use to input display data is it a product of your own or it is ready made ?

 3. Hello,
  Very excellent blog post from you
  Thanks.

 4. Trackback…

  […]below you’ll find the link to some sites that we think you should visit[…]…

 5. Witam, spędziłem większość dnia badania, jak to zrobić bardzo projekt. Zrobiłeś to niesamowicie. Czy jest jakaś szansa, że jesteś w stanie dokonać przewodnik lub udostępniać swoje budowanie planów? Chciałbym bardzo chciałbym zbudować jeden z nich. Także, przepraszam za moją biedną polskim. Nie mówi językiem i używam tłumacza.

 6. wchodzą dość ciężko, ale jeszcze się mieszczą. Całość jest niestety mało sztywna –

 7. Another Title…

  I saw this really good post today….

 8. Dał byś radę wrzucić całą dokumentację matrycy wraz z programami? (ładny uśmiech)

 9. Choćby schematy i HEXy 🙂

 10. Kiedy będzie można zerknąć na kod??

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>